Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej

A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał im mówiąc: «Bierzcie, to jest Ciało moje». Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał im, i pili z niego wszyscy. I rzekł do nich: «To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana. Zaprawdę, powiadam wam: Odtąd nie będę już pił z owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę nowy w królestwie Bożym».

/Mk 14,22-25/

 
Homilia – ks. Mieczysław Szostak

Życzenia dla kapłanów

Wielki Czwartek kończy w Kościele okres Wielkiego Postu. Sprawowana w godzinach wieczornych Msza Święta Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna Święte Triduum Paschalne. Przestają bić dzwony, milkną organy, a wszystko po to, byśmy mogli w świętym skupieniu zanurzyć się w atmosferę Wieczernika, pojąć to, co czyni Jezus. Czwartek Wieczerzy Pańskiej jest wielki wielkością Daru: Sakramentu Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. W Liturgii Słowa tej uroczystej Eucharystii słyszymy w pierwszym czytaniu o wieczerzy paschalnej, sprawowanej na cześć Pana w czasach Mojżesza i Aarona. Drugie czytanie, z Listu do Koryntian, mówi o ustanowieniu przez Jezusa tego niezwykłego sakramentu, podczas Ostatniej Wieczerzy. Ewangelia natomiast prezentuje gest umycia nóg Apostołom, dokonany przez Chrystusa. Ukazuje to uniżenie Boga wobec nas. W Wieczerniku Jezus przykazał ludziom służyć sobie nawzajem i sam stał się Sługą, będąc obecnym dla nas w każdej chwili. A kapłaństwo to służba Bogu i ludziom. Kto o tym zapomina, stawia siebie poza Jezusem, bo przecież On do pierwszych kapłanów, Apostołów, powiedział: „dałem wam przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem”.

A kiedy przyszli do ogrodu zwanego Getsemani, rzekł Jezus do swoich uczniów: «Usiądźcie tutaj, Ja tymczasem będę się modlił». Wziął ze sobą Piotra, Jakuba i Jana i począł drżeć, i odczuwać trwogę. (…) I mówił: «Abba, Ojcze, dla Ciebie wszystko jest możliwe, zabierz ten kielich ode Mnie! Lecz nie to, co Ja chcę, ale to, co Ty [niech się stanie]!».

/Mk 14,32-36/

Po skończonej Mszy świętej będącej prawdziwą Wieczerzą Pańską, Najświętszy Sakrament przenosi się do tzw. ciemnicy, symbolizującej ogród Getsemani, w którym Chrystus modlił się tuż przed pojmaniem. Wierni trwają razem z Panem na modlitwie, adorując Go przez cały wieczór i część nocy. Na naszej stronie zdjęcia z celebracji tego dnia, a także nagrania z Mszy świętej. Zachęcamy do trwania razem z cierpiącym Panem na modlitwie z ciemnicy. Niech cisza i zaduma Triduum Paschalnego pomoże nam lepiej przeżyć i zrozumieć te Najświętsze Tajemnice.