Matko o twarzy jak polska ziemia
znaczonej bliznami.
Do serca Swego jak Syna nas przygarnij,
Królowo nasza, tarczo obronna,
módl się za nami.
Tytuł Matki Bożej jako Królowej narodu polskiego sięga II połowy XIV wieku, jednak jego teologiczne uzasadnienie pojawia się po zwycięstwie odniesionym nad Szwedami i cudownej obronie Jasnej Góry w XVII wieku, które przypisywano wstawiennictwu Maryi. Wyrazicielem tego przekonania Polaków stał się król Jan Kazimierz, który 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej obrał Maryję za Królową swoich państw, a Królestwo Polskie polecił jej szczególnej obronie. Dopiero wiele lat później, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Episkopat Polski zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o wprowadzenie święta dla Polski pod wezwaniem „Królowej Polski”. Papież Benedykt XV chętnie do tej prośby się przychylił wyznaczając na to święto dzień 3 maja. Miało to na celu podkreślenie nierozerwalnej łączności tego święta z sejmem czteroletnim, a zwłaszcza z uchwaloną 3 maja 1791 roku pierwszą konstytucją polską. W 1962 roku Jan XXIII ogłosił Maryję Królową Polski główną patronką kraju i niebieską Opiekunką naszego narodu.
Naród polski od wieków wyjątkowo czcił Maryję jako swoją Matkę i Królową. Na przestrzeni dziejów władcy Polski wystawiali kościoły ku czci Maryi i zawierzali się Jej opiece. Jan Sobieski jako zawołanie do boju pod Wiedniem dał wojskom imię Maryi. Na tę pamiątkę papież Innocenty XI ustanowił święto Imienia Maryi. Maryja była także Patronką polskiego rycerstwa. Bardzo często także mieszczanie zdobili swoje kamienice wizerunkami Matki Bożej, by mieć w Niej obronę. Figury i obrazy ustawiano na murach obronnych, a na piersiach ludzie nosili szkaplerze lub medaliki Matki Bożej. Powstało również wiele pieśni religijnych ku czci Maryi – najstarszym zachowanym polskim tekstem poetyckim jest hymn Bogurodzica.
Dzień 3 maja to także święto narodowe. Jest więc doskonałą okazją do modlitwy przez przyczynę Maryi w intencji Ojczyzny. W tym dniu odbyła się w naszym kościele Eucharystia, którą sprawował i homilię wygłosił Kisiądz Proboszcz Mieczysław Szostak. Po Mszy odbyło się tradycyjne złożenie kwiatów przy pomniku i uroczystości w „Domu Sokoła”.
Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć w galerii oraz do odsłuchania nagrania homilii (posłuchaj).