Kościół w jednym dniu umieszcza Uroczystość św. Pawła wraz ze św. Piotrem, aby podkreślić, że obaj Apostołowie byli współzałożycielami gminy chrześcijańskiej w Rzymie oraz, że obaj oddali w tym mieście życie za Chrystusa.
Właściwe imię Piotra to Szymon. Pan Jezus zmienił mu imię na Piotr przy pierwszym spotkaniu, gdyż miało ono symbolizować jego przyszłe powołanie. Przed spotkaniem Chrystusa Piotr był rybakiem wraz ze swoim bratem św. Andrzejem. Z biegiem czasu Apostoł wyznał wiarę w Pana i otrzymał obietnicę przewodnictwa nad Kościołem. Piotr Poniósł śmierć męczeńską ok. 64 roku na wzgórzu watykańskim. Według podania został ukrzyżowany głową w dół. W miejscu gronu znajduje się bazylika, która jest symbolem całego Kościoła Chrystusa. Szaweł urodził się w Tarsie. Jego rodzina należała do faryzeuszów. Paweł nie znał Jezusa i prześladował chrześcijan. Gdy Szaweł był blisko murów Damaszku, spotkał go Chrystus, powalił na ziemię, oślepił i w jednej chwili objawił mu, że jest w błędzie; że nauka, którą on tak zaciekle zwalczał, jest prawdziwą; że chrześcijaństwo jest wypełnieniem obietnic Starego Przymierza; że Chrystus nie jest bynajmniej zwodzicielem, ale właśnie tak długo oczekiwanym i zapowiadanym Mesjaszem. Paweł zginął śmiercią męczeńską. Po edykcie cesarza Konstantyna (313r.) ciało św. Pawła przeniesiono na miejsce męczeństwa i wybudowano bazylikę pod wezwaniem Apostoła.
Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła to dzień modlitwy za Kościół Chrystusowy. W tym dniu polecamy pamięci modlitewnej następcę Chrystusa – Papieża Franciszka i cały lud Boży zjednoczony w Kościele Świętym.