Uroczystość Wniebowzięcia NMP

Dnia 15 sierpnia Kościół celebruje chwalebny koniec ziemskiego życia Maryi i Jej wzięcie do nieba z ciałem i duszą. Teksty biblijne nie mówią nic o losach Maryi po Zesłaniu Ducha Świętego. Możemy zakładać że znajdowała się Ona pod opieką św. Jana Apostoła (zob. J 19, 25-27). Nauka o wzięciu Maryi do nieba z duszą i ciałem rozwijała się w Kościele stopniowo począwszy od V wieku i została ogłoszona przez Piusa XII jako dogmat wiary katolickiej w 1950r. Maryja, która zostaje wzięta do nieba, jest dla chrześcijanina znakiem wielkiej nadziei, ponieważ każe nam patrzeć w niebo, jako cel ludzkiego życia na ziemi. Wniebowzięcie Maryi jest więc zapowiedzią i zadatkiem powszechnego zmartwychwstania wierzących na końcu czasów.

W tradycji ludowej święto to nazwano świętem Matki Bożej Zielnej. Pod koniec X wieku znany był już zwyczaj, że w tym dniu święcono zioła polne oraz owoce pochodzące z sadów i pól. Wywodził się on z wczesnochrześcijańskiego podania mówiącego o tym jak Apostołowie po otwarciu grobu Matki Bożej nie znaleźli tam Jej ciała, lecz same kwiaty i zioła. Zgodnie z tym zwyczajem w Uroczystość Wniebowzięcia NMP rolnicy naszej parafii przynoszą do kościoła wieńce żniwne, by podziękować Bogu za plony ziemi.

W naszej galerii znajdują się zdjęcia z Eucharystii, podczas której poświęcone zostały wieńce żniwne. Serdecznie zachęcamy również do odsłuchania nagrań – homilii Ks. Romana Lorensa oraz skrótu z Mszy świętej: słowa rolników, Księdza Proboszcza, obrzęd poświęcenia ziół i kwiatów oraz śpiew młodzieży oazowej…